Sigur Rós: Heima

Ešte mi v ušiach zneli piesne z filmu Once keď som si v jedno veľmi skoré ráno všimol na stanici londýnskeho metra reklamu na iný snímok. Na tom svetelnom paneli ma zaujali dve veci: fotka nádhernej krajiny a meno Sigur Rós. Túto kapelu som registroval už dlhšiu dobu, avšak pri mojej hudobnej zaneprázdnenosti írskou akustickou scénou som jej tvorbu poznal len veľmi povrchne. A je teda dosť možné, že ak by bola tá reklama len upútavkou na ich ďalší album, tak by som jej ani nevenoval takú pozornosť. Lenže nad veľkým nápisom Heima bolo menšími písmenami nadpísané film.

Sigur Rós sú dnes pravdepodobne najlepšou hudobnou skupinou na svete. (The Irish Times)

Rozprávanie o skupine samotnej a ich hudbe by som si rád nechal na samostatný článok, ktorý napíšem keď si viac napočúvam napríklad ich posledný album Takk... z roku 2005. Zrejme sa na dlhší čas presuniem v hudbe na iný ostrov, Island, pretože ako som zistil, so Sigur Rós hráva aj vynikajúci trombonista Helgi Jonsson (a deje sa tak aj na tomto projekte), ktorý je momentálne členom nemenej vynikajúcej formácie Beefólk. Takéto zisťovanie spojitostí v hudbe priam milujem - veľmi dlho som len matne tušil, že jazyk, v ktorom Helgi v Beefólk spieva by mohla byť islandština, ale až keď som si prvýkrát vypočul Sigur Rós, vedel som to naisto. Keď som zistil, že sú tieto dve kapely prepojené nielen spoločným jazykom, uvedomil som si, že ma to vlastne ani neprekvapuje.

Krásny, až hypnotizujúci. Jeden z najkrajších audiovizuálnych zážitkov roka. (Empire)

Album Takk... (Ďakujem...) bol natoľko úspešný, že vzápätí po jeho vydaní absolvovali Sigur Rós viac než rok trvajúce celosvetové turné, ktoré sa rozhodli ukončiť práve vo svojej krajine. Pravdepodobne to zapríčinila dlhotrvajúca odluka od rodného kraja, Heima totiž v ich jazyku znamená Domov. A tak v lete roku 2006 vyrážajú na sériu koncertov po Islande. Hádam najkrajšou vecou na nich a pravdepodobne nosným motívom celého filmu je to, že tieto predstavenia sú úplne zdarma a (s výnimkou koncertu v Reykjavíku) nekonajú sa na vypredaných štadiónoch, ale na miestach najrozmanitejšieho charakteru - vo voľnej prírode národných parkov, malých komunitných strediskách, opustenej továrni, alebo pred kostolom a teda od toho závisí aj počet divákov, ktorý je niekedy menší, inokedy prekvapivo veľký. Samotní členovia Sigur Rós vo filme hovoria, že občas sa obávali či vlastne niekto na ich koncert príde, ale nakoniec si ľudia cestu našli a boli veľmi radi, že sa vôbec niečo deje. "Všetko to úsilie, aby sme hrali zadarmo, islandských ľudí spájalo a boli radi, že sa na nás mohli prísť pozrieť. Privádzali so sebou celé rodiny a boli veľmi šťastní.".

Sigur Rós znovuobjavili rockový film. (Q)

Film samotný je dokument z turné popretkávaný obrazmi islandskej krajiny a rozhovormi s členmi skupiny. Spontánne gesto umiestniť hudbu do prírody je v absolútnej symbióze so spontánnosťou islandskej prírody a ľuďmi, ktorí v nej majú svoje korene. Režisér Dean DeBlois sa postaral o mimoriadne sugestívne zábery a to ako dynamické, tak i statické. Výber miest, v ktorých sa jednotlivé koncerty odohrávali bol, ako som už naznačil, veľmi rozmanitý a poskytol priestor pre široké spektrum impresií. Doplnené o hudbu, jedná sa o kvalitný materiál, miestami pripomínajúci floydov v Live at Pompeii, inokedy zase prírodopisný film z dielne niektorého z popredných dokumentaristov. Jeho vrchol možno nájsť napríklad v jaskyni, kde Sigur Rós hrajú na na mieste zhotovený xylofón z ponachádzaných kameňov. Možno ho nájsť i kedkoľvek inde, ale to už záleží len na tom, kto tento unikátny film bude sledovať. Zdá sa dokonca, že budem musieť poopraviť svoj názor o filme roku, pretože Heima je (skrátka a výstižne) unikátom v každom smere.

Mimochodom, keby ste mali (podobne ako ja) pochybnosti o tom, ako správne názov kapely, ich pesničiek alebo albumov vyslovovať, majú na stránke šikovný návod na výslovnosť.

Súvisiace (externé) odkazy:

 

Publikované dňa
Zaradené v kategóriach: