O dobrých novinách a dôchodcovi, čo stromčeky sadil.

  • Posted on: 19 April 2012
  • By: petiar

Ešte na strednej škole, teda pred takmer dvadsiatimi rokmi, dostali sme s kamarátom prvý nápad na podnikanie. Budeme ľuďom, najmä starším, nosiť nákupy domov. Ak by sme dohodli v potravinách na našom, celkom veľkom sídlisku, nejakú množstevnú zľavu, môžme to robiť tak, že zákazník nepriplatí nič naviac a nám ostane do vrecka práve ten rozdiel cien pred a po zľave. Keď to kamarát predniesol svojmu otcovi, veľmi vzdelanému človeku, ten nápad síce ocenil ale vzápätí dodal že to fungovať nebude. Ľudia, najmä tí starší, chodia totiž do obchodu radi.

Spomenul som si na to v súvislosti s iniciatívou Roba Sedláka za Dobré noviny. Robo je veľmi šikovný mladý človek a rozbehol petíciu v ktorej ľudia môžu svojim podpisom vyjadriť nesúhlas so stavom spravodajstva na Slovensku. Je totiž smutnou pravdou, že po správach v akomkoľvek slovenskom médiu treba mať doslova poruke handru a vedro s vodou aby sme pod televízorom mohli poutierať krv. Aktivita je to teda správna, ja s ňou súhlasím a svojim podpisom som pod petíciou svoj súhlas aj rád potvrdil. Myslím si však že ani môj podpis ani celá petícia nič nezmení. Ľudia chcú takéto spravodajstvo. Televízne stanice idú tam, kde získajú viac divákov. Diváci teda určujú, čo a ako budú vysielať. Ak by to aj bolo tak, že sa raz nejaká televízna stanica sama rozhodla v spravodajstve poriadne "pritvrdiť" bez ohľadu na prieskumy, vyšlo jej to. Pritiahla veľa divákov a ostatné stanice ju prirodzene začali nasledovať a predbiehať sa v tom, kto pritvrdí viac. Petícia má potom podobný efekt ako keby sme na mítingu pravičiarov podpisovali nesúhlas napríklad s "milionárskou daňou". Tam, na tom mítingu, ho podpíšu všetci a bude mať úspech, hranice tejto skupiny však neprekročí.

Druhý problém s médiami je, ako sa so správami vieme okamžite stotožniť. Počuli ste o prípade dôchodcu, ktorý vysádzal stromčeky a polícia ho pri tom údajne fyzicky napadla? Určite áno, sociálnymi sieťami táto informácia prebehla ako mor. Vezmime si teraz základné fakty, ktoré sú známe z médií. Akýsi dôchodca sadil stromčeky. Tvrdí, že ho polícia pri tom bezdôvodne napadla. Polícia tvrdí, že to nebolo bezdôvodne. Je to tvrdenie proti tvrdeniu. Drvivá väčšina tých, ktorí túto informáciu šíria, nemá nič iné, než tieto dve tvrdenia, napriek tomu je úplne v pohode prikloniť sa na stranu dôchodcu, uveriť mu a nad prístupom príslušníkov polície sa pohoršovať do nepríčetnosti. Aby bolo jasné - ja sa neprikláňam na stranu polície, ale ani na stranu dôchodcu. Neviem totiž (ako takmer vy všetci) čo sa tam skutočne stalo.

A sme znovu pri tom, po čom baží srdce väčšiny národa. Nadsázka: Je super okamžite uveriť tomu, že nevinného dôchodcu, ktorý robil dobrý skutok, prospešný svojmu okoliu a robil ho úplne zadarmo a z vlastnej iniciatívy, surovo zbili príslušníci policajného zboru, ktorých všetci tak strašne nemáme radi. Koniec nadsázky. A teraz sa môžme pohoršiť, toto je ten pocit, po ktorom prahneme. Presne ten, ktorý nám servírujú televízne spoločnosti keď zobrazia obeť autohavárie prikrytú plachtou. Zdieľajme to na Facebook-u a majme pocit zadosťučinenia, falošný pocit že robíme niečo preto aby sa to zmenilo. Potom si zapnime (všetci!) Poštu pre teba, Farmu alebo inú reality show, či súťaž a komentujme aké je to úbohé. Ale potom si pozrime aj Modré z neba aby sme zaspávali s pocitom že sme niekomu predsalen pomohli. Hlavné je nenechať sa oklamať.

(Autor článku už viac než 10 rokov nemá a nepozerá televízor, nemá a nepočúva rádio.)

Tagy: 

Komentáre

Keď budem pán sveta, na mojej televíznej stanici budú správy rozdelené na dve časti: prvá od 19:00 do 19:15 plná negatívnych informácií, druhá pozitívnych. Celé Televízne noviny budú trvať od 19:00 do 19:16.

presne toto toto je to. verit svojej inuicii inak by clovek uz nemohol verit nicomu.

Pridať nový komentár