Len žiadne pochybnosti, prosím!

  • Posted on: 26 April 2012
  • By: petiar

Občas sa stane že pri práci narazím na nejaký nevysvetliteľný problém s počítačom či operačným systémom ako takým. Ak používate Apple, resp. Mac OS X tak istotne viete o čom hovorím - kdesi vyskočí chybové okno s nepochopiteľnou či nelogickou hláškou (viď galéria nižšie), ale keďže používate počítač primárne na prácu a nechcete strácať čas riešením problému za ktorý môže úplne niekto iný, tak to proste ignorujete. Prípadne sa tým "pochválite" v sociálnych sietiach alebo na blogu. A tu sme pri tom, o čom chcem písať.

V prvom rade prehlasujem že sa vôbec nechcem chvastať, naozaj nie. Ja viem čo viem a moji zákazníci, ak na to príde, to zistia. Takže len v krátkosti: Programujem už viac než 20 rokov, za ten čas som prešiel od 8 bitových počítačov až k dnešnej technike. Začal som s programovacím jazykom Basic ale prešiel som si mnohými inými - Pascal, C++, PostScript, Chill, trošku Assembleru aby som zakotvil pri hlúpučkom PHP či JavaScripte. Milujem Perl a viem si napísať shellovský script vo vi-čku. Prvý operačný systém, s ktorým som sa stretol bol CP/M, no počas mojej profesionálnej kariéry som pracoval na mnohých iných - Windows (moje XP v práci mali uptime cez 200 dní), Unix, Linux, Solaris, VAX/VMS, momentálne Mac OS X/Windows 7. Databázové skúsenosti (tiež profesionálne) zahŕňajú MS SQL Server aj Oracle (PL/SQL). A čo som s tým robil? Námatkou: programoval a testoval telefónne ústredne pre nemecký trh vo veľkých medzinárodných projektových tímoch, v inej spoločnosti som mal na starosti generovanie faktúr (asi milión postscriptových súborov mesačne), čo bol proces pozostávajúci z desiatok shellovských skriptov. O tom ako mi to išlo svedčí napríklad to, že po dva a pol roku o mňa prejavila záujem zahraničná firma, kde sme úspešne rozbehli generovanie faktúr na web. A ak náhodou niečo neviem, hneď sa to naučím.

A teraz k pointe: keď niekde napíšem, napríklad, že sa mi nejakou záhadou zmenili práva na jednom súbore (áno, stalo sa mi to), tak prosím, neskúšajte ma z triviálnych znalostí systému. Viem kedy chyba vznikla mojou hlúposťou či nepozornosťou, nie som dokonalý, ale práve preto veľmi dobre viem kedy sa chyba objavila bez zjavnej či logickej príčiny. Akceptujte fakt, že ani Mac OS X nie je ideálny (hahahaaa) operačný systém. Vy možno len browsujete a triedite fotky, ja mám súčasne otvorených takmer 20 aplikácií, ktoré používam na prácu.

PS: Popis tej chyby s právami. Programujem web, textový editor TextMate, framework CodeIgniter. Robím zmeny v controlleri admin.php spôsobom "niečo zmením, uložím, skontrolujem v prehliadači, zmením ďalej, uložím, skontrolujem v prehliadači". Zrazu, ako tak idem skontrolovať výsledok posledných úprav, dostanem chybu, že CodeIgniter nemôže "inklúdnuť" môj controller, lebo Permission denied. Po 5 minútach nechápavého čumenia na tú chybovú správu zo zúfalstva kontrolujem práva na súbore. -rw-------, ak viete, čo tým myslím. Out of nowhere!

Pridať nový komentár