Folk.sk je 10. najlepší slovenský hudobný web.

  • Posted on: 31 December 2009
  • By: petiar

Každý správny webmaster chce a mal by mať podrobný prehľad o štatistikách návštevnosti svojich webových stránok. To nie len preto aby si mohol mastiť ego ako to idem robiť ja v tomto článku, ale hlavne preto aby vedel čo robí dobre (v prípade stúpajúcej návštevnosti) a čo prípadne nie až tak celkom dobre (v prípade návštevnosti klesajúcej) a ihneď to napraviť.

Na podrobné a nezávislé štatistiky používa každý správny webmaster buď svoje riešenie alebo Google Analytics, ktoré zdarma ponúkajú taký komfort, o akom napríklad taký Naj.sk nezdarma môže len snívať. Ale aj Naj.sk má svoje opodstatnenie. To spočíva v tom, že keďže sú na ňom registrované (asi) všetky slovenské weby, ponúka niečo, čo ani Google Analytics (zatiaľ) nie. Porovnanie návštevnosti s ostatnými stránkami, v mnohých prípadoch konkurenciou. A teraz poďme mastiť to ego, ako som bol býval sľúbil.

Folk.sk je mojou srdcovkou - internetový portál o folkovej hudbe, ktorý toho za takmer 10 rokov svojej činnosti spravil pre folkovú scénu kus práce. Mňa osobne ale Folk.sk hlavne naučil robiť weby. Kvôli nemu som sa učil programovať v PHP, hoci som sa živil programovaním v omnoho pokročilejších jazykoch, kvôli nemu som sa stretol s redakčnými systémami, hoci som si kľudne mohol nejaký naprogramovať, keď už som sa naučil to PHP.

V poslednom období beží Folk.sk na pokročilom redakčnom systéme Drupal, ktorý nám umožňuje veľmi flexibilne vytvárať a kategorizovať obsah. Obsah, teda články, nie sú samostatnými entitami ale sú prostredníctvom štítkov (tagov) aj prepojené, takže čitateľ dostáva informácie v kontexte, čo je veľká pridaná hodnota. Pozitívne sa odráža najmä na tom, koľko času strávia návštevníci na tomto webe. Okrem toho má už v základe veľmi slušnú optimalizáciu pre vyhľadávače, čo v spojení s kvalitným a pravidelným obsahom zaručilo, že v roku 2009 sa Folk.sk s takmer 90.000 unikátnymi prístupmi stal 10. najnavštevovanejším slovenským hudobným webom. (Fiktívne publikum vstáva, tlieska s rukami nad hlavou a plače od dojatia). Ďakujeme.

Poďme sa pozrieť na rebríček aj nižšie a všimnime si najmä weby ktoré majú niečo spoločné s folkovou hudbou.

18. miesto - Lodenica.sk (cca 56.000 návštev). Web jedného z najväčších folk a country festivalov je veľmi príjemný, účelný, škoda že tak ťažkopádne aktualizovaný.

28. miesto - Folkcountry.sk (cca 33.000 návštev). Toto je fail roka 2009 (a asi aj 2008). Portál s ambíciami ktoré ďaleko predčili schopnosti jeho tvorcov. V máji tohto roku sľuboval povstanie z popola, ale miesto hrdého povstania z popola Fénix len dvakrát mávol obhoreným krídlom a tlie ďalej. Portál postavený na propietárnom redakčnom systéme, ktorý má množstvo nedostatkov čo sa týka optimalizácie pre vyhľadávače alebo užívateľskej prístupnosti. Zváštne znamenie: v popise má slovo "najväčší".

54. miesto - Festbohunice.sk (cca 16.000 návštev). Web festivalu s takouto biednou návštevnosťou je marketingový prúser s veľkým P. Štandardnú inštaláciu redakčného systému WordPress s pár doinštalovanými modulmi nezachráni ani pekná šablóna stiahnutá z mnohých voľne prístupných. Na tom, samozrejme, ale už si ju nepozriete, pretože festbohunice.sk je momentálne len registrovaná doména.

80. miesto - Petiar.sk (cca 8.000 návštev). Môj, tento web. Umiestnenie len dokazuje, že Folk.sk má webmastera, ktorý sa vyzná.

83. miesto - Drotaria-fest.sk (cca 8.000 návštev). Stránka festivalu v Turzovke. Vzhľadom celkom príjemná, ale znovu trpí na typickú chorobu webov. Nainštalovaním redakčného systému (v tomto prípade Joomla!) stránka nie je hotová a naša práca len začína.

Medzi stovkou najnavštevovanejších slovenských webov sa teda nachádzajú dva informačné portály, tri festivaly a jeden pesničkár. Môj názor už poznáte, ak máte iný, môžte ho skúsiť napísať do diskusie pod článok. Všetko dobré do nového roku!

Komentáre

Gratulujeme k úspechom - nielen folku.sk ale všetkým spriazneným webom prajeme príjemný, plodný a dlhý život !

Pridať nový komentár