Facebook skupiny pre debilov, časť prvá: Per tých čo nedevia čátiť.

  • Posted on: 28 December 2009
  • By: petiar

Motto: Na internete sa mi najviac páči to, že dnes už ho môže mať naozaj každý. No a najviac sa mi na ňom nepáči to, že dnes už ho môže mať naozaj každý.

Kedysi (a som si takmer istý že tomu bude pomaly už aj desať rokov) koloval po internete veľmi zaujímavý text. Začínal slovami približne tohto znenia "V súvislosti s výskumom na Cambridge University..." (názov univerzity sa menil podľa schopnosti autora správne napísať názov mesta) a to zaujímavé na ňom bolo to, že hoci boli v niektorých slovách schválne poprehadzované písmenká, ako taký sa dal prečítať nielen bez problémov ale aj bez toho že by ste si to vôbec všimli. A zároveň slúžil aj ako praktická ukážka, takže sa čitateľ hneď uistil, že to naozaj funguje. Ja osobne som ti to všimol až kdesi v tretej vete.

Podobné texty ale nikdy nezapadnú, pretože (viď motto) na internete sa zjavujú stále noví a noví ľudia, ktorí sa nedovtípia, že to, čo do svojej novej e-mailovej schránky dostali mailom včera mohol niekto iný čítať už pekných pár rokov dozadu. A tak preposielajú a tešia sa ako ohúria. Toto je ešte celkom férové, lebo príjemcovia e-mailov zo seba robia blbcov viacmenej len medzi svojimi kamarátmi. Keď sa ale pridáte do takejto skupiny na Facebooku tak ste za debila pred celým svetom. Ha!

Ono totiž "evolúciou" prešiel aj ten text a tak sa z celkom dôvtipnej a názornej ukážky stal ťažko čitateľný zmetok, ktorý okrem iného tvrdí, citujem (so správnym poradím písmen v slovách) že "Jediná dôležitá vec je aby bolo prvé a posledné písmeno slova na svojom mieste. Zvyšok môže byť totálna zmes a ty to stále bez problémov prečitaš." Hovno! Snažiť sa ohúriť takouto sprostosťou je asi ako púšťať si hudbu z mobilného telefónu nahlas na celú ulicu. Otravuje to, robí to z vás debilov a jediní, ktorých tým ohúrite, sú podobne postihnutí.

Písmená v slove nemusia byť všetky na svojom mieste aby ste ho boli schopní bez problémov prečítať, nemôžu však byť poprehadzované akokoľvek, teda nestačí aby bolo na svojom mieste prvé a posledné. Dajme si malý text. Čo je toto za slovo: karoovlt? Prvé a posledné písmena sú na svojom mieste a ak sa vám ho aj podarilo rozlúsknuť, iste vám to netrvalo menej ako niekoľko sekúnd. Myslíte si, že by ste takto "bez problémov" prečítali celú knihu? Možno hej, ale trvalo by vám to ako Ficovi diaľnica.

Naše oči totiž pri čítaní naozaj nečítajú celé slová (a preto môžu byť niektoré písmená prehodené) ale hľadajú záchytné body, podľa ktorých si ho doskladajú. Tieto "záchytné body" sú čítaním vytušené miesta slov, kde môže ľahko dojsť k zámene významu jednoduchým prehodením písmen. Napríklad v slove rozlúčiť ihneď po prečítaní slabiky roz hľadáme dôležitú grafému (je to l alebo č? Šiel preč alebo sa len nasral?). To, že ju hľadáme je zase spôsobené tým, že slovo vidíme aj ako celok, máme ho v pamäti uložené aj graficky, preto ho vieme z väčšej časti identifikovať už letmým pohľadom a zvyšok je práve to (prehodené) l a č. Tej grafickej pamäti mnohí z nás vďačia aj za to, že vedia písať gramaticky správne, pretože nesprávne tvary slov im jednoducho graficky nesedia.

Takže ak vám niekto pošle podobný e-mail alebo sa stane členom Facebook skupiny pre debilov tak mu odpíšte je nech zo seba nerobí debila a nech trochu popremýšľa nad tým čo číta a preposiela. Možno sa trošku dovzdelá a prestane voliť SNS. Alebo mu pošlite link na tento článok. Alebo viete čo? Založte na Facebooku skupinu/stránku s príslušným názvom a ja sa stanem jej členom/fanúšikom. Len pre úplnosť, aj ja som skúsil založiť skupinu, nájdete ju tu.

PS: Tá skupina, resp. Facebook stránka je vlastne veľmi dobrý business plán pretože jej zakladateľ ju založil nie preto že by bol taký hlúpy ako jej členovia ale preto, že chce propagovať svoju internetovú stránku ponúkajúcu "ľahké a rýchle" zarábanie na internete prostredníctvom partnerských programov. De facto robí z ľudí debilov dvakrát a má môj rešpekt! :-)

Pridať nový komentár