Facebook skupiny pre debilov, časť druhá: Stalker Catcher alebo Pol milióna kreténov!

  • Posted on: 29 December 2009
  • By: petiar
Obrázok

Priateľka Janka sa ma dnes spýtala že prečo píšem také nahnevané články. Vraj by bola rada keby som napísal aj niečo pekné. "Ja ti neviem", vravím jej, "keď ja sa pri tom kráľovsky bavím. A o to mi ide pri písaní blogu predovšetkým." Niečo v tomto zmysle som jej odvetil, ale zároveň som si dal záväzok že dnes budem slušný. A to bude veľmi ťažké, pretože dnes budeme písať o pol milióne ľudí, ktorí naleteli na to, že na Facebooku je možné zistiť kto si prezerá ich profil. A stačí sa pre to len pridať do istej skupiny a rozposlať pozvánku do nej aj všetkým svojim známym. No - debili.

Sakra, už som to spravil zase!!! Už budem dobrý, sľubujem.

Pamätám si ako som kedysi bojoval proti spamu a hoaxu, teda hromadne šíreným e-mailom. To boli tie správy o tom ako nás sleduje Microsoft a za každý preposlaný e-mail dostanem 1 dolár, alebo ako tie e-maily sleduje Ericsson a ten zase rozdáva mobilné telefóny. Normálny človek to okamžite hodí do koša, označí ako spam a odosielateľovi buď vynadá alebo pošle link na stránku na ktorej sa dozvie že aký je debil. Alebo oboje. No a postupom času takýchto správ ubúda, i keď je ťažko povedať či preto, že sa odosielatelia vzdelávajú alebo že už si na vás dávajú bacha a potajomky ďalej skúšajú, či im nejaký ten Sony Ericsson do schránky nepadne. Deb... Dobre, sľúbil som.

No a práve tým dôkazom, že pravdepodobne druhá časť môjho záveru je správna, bude aj správanie sa pol milióna ľudí, ktorí sa stali členmi Facebook skupiny Stalker Catcher. Táto sľubuje, že pomocou nej človek zistí kto si prezerá jeho profil. Stačí sa len stať jej fanúšikom a následne pozvať pozvánku všetkým svojim priateľom. Normálne by som si povedal že "Dobrý pokus!", zasmial sa na pár stovkách zblbnutých a ďalej si to nevšímal. Hrôzostrašné ale na celej veci je to, že táto stránka má už fanúšikov takmer pol milióna. A toľko oných, veď viete, to je naozaj vážne veľa (ale aspoň už konečne vieme ako identifikovať voličov Smeru).

Poviete si - no a čo, mnohí z nich to skúsili len pre istotu, len tak, či náhodou. Či náhodou? Pre istotu??? A vy čo húlite, prosím vás? Máte jeden jediný konkrétny a aspoň rochu dôveryhodný dôvod na to, že by to mohlo fungovať alebo ste si len povedali "Mám strašnú chuť spraviť zo seba ****** práve dnes!"? Čo tým chcem povedať je to, že je jedno či ste tomu úplne uverili alebo či budete tvrdiť že vy predsa viete, že to je hlúposť a len ste to chceli skúsiť. Prašť jak uhoď.

Je to hrôzostrašné, pretože to jasne ukazuje aká neuveriteľne obrovská a silná je ľudská blbosť a to je to, čo ma desí. Stretávam sa s tým takmer denne a stretol som sa aj dnes. Môj kolega publikoval na Facebooku odkaz na článok na Živě.cz, ktorý hovorí práve o tomto pol milióne nachytaných ľudí. Jedna jeho známa na tento odkaz na Facebooku reagovala slovami "No nie každý je taký chytrý ako ty." Síce to potvrdzuje moje tvrdenie o pol milióne ******* ale desí ma to ešte viac ako to číslo. Pretože ak je to, že mám aspoň štipku dôvtipu a nenechám sa ťahať za nos ako malé dieťa na pieskovisku chytré, tak to s nami ide do pekných sračiek.

Komentáre

JJ,aj mna to vytaca,ale ako raz Jan Werich povedal :Hloupost se fackováním nedá vyléčit. Ale na druhej strane povedal aj: Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat.Takze taketo nasrane clanky,su potrebne :))) A este ,Albert Einstein mal krasnu vetu ,a to:"Len dve veci su nekonecne ,vesmir a ludska hlupost .Ale tym prvym som si neni isty ."

Treba si uvedomiť, že väčšina ľudí absolútne netuší ako v skutočnosti fungujú počítače, internet, email, Facebook a pod. Rovnako si ešte neuvedomujú, že tak ako v reálnom živote, aj na internete je neuveriteľné množstvo podvodníkov. Laikom to jednoducho trvá dlhšie, ako feikárom a matfyzákom. Keby však mali donekonečna preverovať každú jednu službu, s ktorou sa na internete stretnú, na nič iné by im nezostával čas. Preto je logické, že sa vždy nájde X ľudí, ktorí podvodníkom naletia, pretože im od začiatku dôverujú. Veľkosť X je pritom závislá hlavne od rýchlosti marketingu od začiatku podvodu až po prasknutie bubliny. Keďže práve tento podvod ponúkal žiadanú službu a mal dosť dobrý viral, X je rovné pol miliónu. Nič zvláštne.

Naopak, IT komunita (a v tomto prípade hlavne správcovia Facebooku) by sa mala zamyslieť, ako podobné podvody minimalizovať. Vzdelávať, robiť osvetu, upozorňovať... A nie písať výsmechy až potom, ako sa podvod prevalí.

Vo všeobecnosti máš pravdu, áno, nie každý sa narodil s myšou v ruke, nie každý je IT guru.

Lenže v tomto prípade nebolo treba absolútne žiadne IT vedomosti na to, aby som sa dovtípil, že "stať sa fanúšikom" a "otravovať vetkých kamarátov" jednoducho nemôže stačiť na to aby sa aktivoval nejaký mechanizmus na sledovanie návštev profilu. Ten, kto nemá žiadne IT vedomosti ale je aspoň priemerne inteligentný sa spýtal napríklad:

"Prečo to nezafunguje aj pri iných skupinách, prečo len pri tejto?"

Ja proste tvrdím, že stačí aspoň trochu dôvtipu, sedliackeho rozumu a človek nenaletí na každú hlúposť.

mne to prislo hned smiesne, pretoze nie je mozne, aby taketo veci fungovali cez fan stranky a pod.. vela, vela ludi je hlupych.. nerozmyslaju.. vypnut im internet

najs :-)))

jajjaaj :D hned jak mi to kamos poslal tukla som na ignore a dotycny kamos klesol v mojich ociach :D ale tak... co narobis... polmilionova elita sa nezapre..:D
suhlasim ale zee nektore slova su trochen silne :) ...jasnacka ze staci sedliacky rozum, ale predstav si ten nadseny dav 13-rocnych deciek jak sa objavi na FB moznost odsledovat ci si ich nahodov neprezera kazdy den ich tajny idol (:D).. podla mna by sa dotoho supsli aj keby mali splnit barsjaku ulohu ( "preposli tento aktivacny email..." :DDD ) v takych situaciach ide logika bokoom a vracia sa po 100 rozposlanych pozvankach... to neznamena ze seci su teraz debili.. nektorych len proste nenapadne hned uvazovat co je za tym , preco by to nemalo fungovat .. skratka jupiii toto chcem , poojde to sak je tam 20 000 ludi!:D

vedel som ze je to debilina ale predsa som sa pridal lebo som sa nudil a neni to moc pekne od takeho k*k*ta ze tam dava taketo k*k*t*ni zato by ho mali vymazat s fb ze ziskava udaje o cudzich profilov je tu najvacsi chudak!

Dement je ten, kto sa pridá do týchto hlúpych aplikácii, a pritom uvoľní informácie o svojich priateľoch! Darmo máte 15miestne heslo, keď sa medzi "priateľmi" nájde množstvo naivných kreténov.

Pridať nový komentár