Ako mi pomohol Lenin

  • Posted on: 8 April 2012
  • By: petiar

Učiť sa, učiť sa, učiť sa. Súc narodený ešte v dobe kedy sa meno tohto mysliteľa vyslovovalo s posvätnou úctou, bol mi jeho najznámejší citát vtĺkaný do hlavy najrôznejšími pedagogickým pracovníkmi (a často i nástrojmi a náradím) od útleho veku. I dnes ho pozná každé malé dieťa, hoci nie ako výzvu ale skôr ako sprofanovaný odkaz akéhosi rusa, ktorý je skôr pointou vtipov a humorných historiek. Lenže ja som si v omnoho neskoršom veku uvedomil, že naberať nové vedomosti je úžasná a veľmi prospešná vec. Práve vďaka tomu, že som svoje vzdelávanie neobmedzil len na inštitúcie k tomu určené, ale dodnes využívam aj iné dostupné prostriedky, mám prácu kde som sám sebe šéfom a robím to, čo ma baví. Nech sa páči, skutočný príbeh:

Mal som asi 12 rokov. Rodičia priniesli domov osembitový počítač SHARP MZ-800. Asi z Tuzexu, neviem. Nikdy predtým som počítač nevidel, v tom období boli v celom meste možno tri ďalšie a aj to každý iný. Boli k nemu síce dve hry, ale keď som chcel ďalšie, musel som si ich naprogramovať. S tatkom sme teda lúskali manuál k programovaciemu jazyku BASIC a teda aj anglicko-slovenský slovník. Treba povedať že mne to vydržalo omnoho dlhšie. Čo vydržalo - uchvátilo ma to a tak už som o rok celkom obstojne programoval (a mal dobré základy anglického jazyka). Naučil som sa to sám.

Medzi základnou a strednou školou som si s tatkovou pomocou, z vlastnej iniciatívy vybavil neplatenú brigádu na generálnom riaditeľstve hornonitrianskych baní. Dva týždne som tam chodil a učil sa základy práce s "dvaosemšestkou" a spoznával programovací jazyk Turbo Pascal. Dali mi návod, vysvetlili ako je možné programovať bez príkazu GOTO a ostatné som sa naučil sám.

Na vysokej škole som sa dlho neohrial ale aspoň som sa spoznal s Linuxom (hoci som vtedy nevedel že to je Linux) a objavil internet. Svoje prvé zamestnanie v oblasti IT som získal tak, že som sľúbil že sa naučím čosi o SQL databázach (vtedy som ani netušil čo to je) a programovať objektovo. Zohnal som si literatúru a naučil som sa to sám.

S pár kamarátmi sme sa rozhodli rozbehnúť internetový magazín o slovenskej folkovej hudbe. Po počiatočných kotrmelcoch s aplikáciou Front Page som zistil že existuje niečo ako PHP a naprogramoval prvý modul pre CMS, ktoré sme vtedy používali. To PHP som sa, samozrejme, naučil sám.

Keď spoločnosť Alcatel, v ktorej som v tej dobe pracoval, prepúšťala, upútala ma ponuka práce u istého mobilného operátora. Požadovali vysokoškolské vzdelanie (ale to chceli aj v Alcateli, haha) a akési PL/SQL. Šiel som na pohovor tvrdiac že ho viem. Prijali ma. Po ceste domov som si kúpil knihu o Oracle PL/SQL a v deň, keď som nastupoval, som ho vedel.

V práci u mobilného operátora potrebovali jedného dňa spraviť úpravu v istom systéme, ktorému sa v tej dobe nikto poriadne nevenoval a poprosili ma či by som sa na to nepozrel. Pozrel som sa a už som pri tom ostal. Všetko som sa naučil sám a to až do takej miery, že o dva roky o mňa prejavila záujem firma zo zahraničia. Pracovali síce s iným, ale veľmi podobným softvérom, to mi však nerobilo problémy.

Myslím si, že je celkom normálne niečo nevedieť, dokonca sa slovo "neviem" nebojím použiť ani pred klientami. V dnešnej dobe internetu, keď je neuveriteľné množstvo informácií vzdialených na jeden klik, sa dá "neviem" zmeniť na "viem" veľmi jednoducho. Všetko, čo potrebujete, je trochu voľného času (zahoďte televízor), vlastného pričinenia a môžte sa naučiť čo len chcete. Zároveň vám internet poslúži aj na to aby ste mohli dať svetu vedieť čo ste sa naučili, čo viete, čo dokážete. Nakoniec dáte výpoveď v práci a začnete robiť to, čo vás baví. Ide to. A na splnenie si snov nie je nikdy neskoro.

Komentáre

Ja som bohuzial dostal prvy pocitac ako 20 rocny, a to uz som nestihal zmaknut programovanie na profi-level... mal windows 98 :( Ale napodobne... vsetko co ma kedy zivilo, od projektoveho konzultanta, cez databazy, planovanie az po fotografie a ilustrovanie som sa naucil sam. A vsetko co ma bavilo som sa aj zacal ucit sam... od nuly. A preco sa prestat ucit, ked kazda nova vedomost je "one click away" ;)

S týmto sa viem stotožniť. Takmer dokonale. Jediné, čo by som upravil je, že v mojom prípade to nebol Sharp, ale Atari 800 XE. Doteraz si pamätám vzrušenie z jeho napojenia na náš televízor, na to, ako som mohol programovať v jazyku BASIC, alebo drtiť Arkanoid, či International Karate. Geek, podľa všetkého.

Na Atari 800 XE si pamätám, pár (tuším doslova) kúskov sa nachádzalo aj v Prievidzi vo výpočtovom stredisku, kam som pravidelne po škole, napriek prísnemu zákazu rodičov, chodievával. Hry som mal (a vlastne stále mám) rád, International Karate bolo potom spravené aj na Sharpa, ale vzrúšo z programovania, z toho, že som niečo vytvoril a že to funguje, to bolo úžasné.

Mam presne tu istu filozofiu, vsetko sa da naucit. Som sice baba a este k tomu aj blondina, ale tiez som milovala nase rodinne Atari. Prve "programy" som sice robila s robotom Karolom na PMD na gympli, ale pocitace ma fascinovali. Zial, nedala som sa na studia technickeho smeru a dnes viem, ze to bola chyba. Boli casy, ze som si z pleziru vyrobila vlastnu webstranku v html-kode, (stacila knizka a analyza "konkurencnych" zdrojakov) ale viem, ze dnes uz mi v tejto oblasti usiel vlak aj s nastupistom. Napriek tomu,ucit sa, ucit sa a este raz ucit sa, je aj moje motto.

Súhlasím, nedávno som kolegovi trošku machrujúc hovoril "dajte mi dva týždne a naučím sa hocičo". :-) Napríklad nedávno som spravil prvý "projekt" s vymakaným AutoHotKey a momentálne začínam študovať "PHP: a fractal of bad design". ;-) Inak ale vo firme A. v Bratislave nám to bohvieako dobre nešlo, či...? To je ten hraničný prípad, keď som postavený s kosou na kraj lúky ktorej koniec nedovidím, v tom prípade strácam motiváciu a len sa tak plácam, čakajúc na večer, a na druhý deň zase... a to ani nehovorím, že sú tam zasadené zemiaky, takže čo s kosou.

No jo, v A. to bolo trápenie, nakoniec sme tie zemiaky nejako pokosili, ale radosť alebo dokonca motiváciu som z toho nemal. Neustále som mal pocit že mi chýba nejaká kľúčová informácia... Navyše keď sme každý mesiac museli čistiť to debilné akvárko! Ešteže som si dal 4-mesačnú pauzu na PNke. Ináč, na nej som sa naučil C++ sám, nudil som sa. :-)

Pridať nový komentár